Niewiele napisano o historii opracowań w zakresie laserów w Polsce, chociaż istnieje takie przekonanie, że mieliśmy w tym zakresie nie małe zasługi. Najmniej wiadomo o historii prac wykonanych w WAT, chociaż rzeczywiście i w przekazie społecznym, to tam powstały pierwsze polskie lasery. Dlaczego tak jest i czy jest to normalne?
O istnienie takiego stanu powinienem mieć pretensje nie tylko do innych, ale również do siebie. Przecież ukończyłem WAT w 1955 roku i od tego czasu nieprzerwanie pracuję w instytucjach naukowych, gdzie urządzenia elektroniki kwantowej w tym lasery powstawały. Wiem, że obecne moje starania są mocno spóźnione. Nie jestem w stanie (na samym wstępie do utworzenia mojego blogu o tym wspomniałem) napisać historii rozwoju techniki laserowej w WAT, ale chcę pozostawić trochę wspomnień, które chcącemu opisać taką historię mogą się przydać.
Zapraszam jednocześnie do współpracy wszystkich, którzy mają wiedzę w szczególności o pierwszych latach prac nad maserami i laserami w WAT, do podzielenia się tą wiedzą. Pragnę udostępnić im miejsce na tym blogu.

W tej części strony można znaleźć następujące działy:

  1. Okruchy
  2. Strzępy historii
  3. Publikacje w “Sprawy Nauki”
  4. Gościnne artykuły